Zaštita prijavitelja nepravilnosti
Prava prijavitelja nepravilnosti propisana su Zakonom o zaštiti prijavitelja nepravilnosti ("Narodne novine", broj 46/22) i Pravilnikom o postupku unutarnjeg prijavljivanja nepravilnosti u Hrvatskom zavodu za socijalni rad i o imenovanju povjerljive osobe KLASA:011-01/24-01/2 URBROJ:139-100-02-28-24-2 od 8. ožujka 2024. godine.
Prijavitelj nepravilnosti prijavu može podnijeti neposredno imenovanim osobama na propisanom obrascu i to:
- pisanim putem na adresu: Hrvatski zavod za socijalni rad, Ulica Ivana Dežmana 6, Zagreb
- putem elektroničke pošte: zastitaprijaviteljanepravilnosti@hzsr.hr
- telefonskim putem: 01/4598-368 ili 01/4598-322.
Prijava sadrži podatke o prijavitelju nepravilnosti, podatke o osobi i/ili osobama na koje se prijava odnosi, opis nepravilnosti i datum prijave.
Prijava se može podnijeti na OBRASCU ZA PRIJAVLJIVANJE.
OBVEZE POVJERLJIVE OSOBE
Povjerljiva osoba prati primjenu zakona kojim se uređuje zaštita prijavitelja nepravilnosti te promiče poštivanje zakonskih rješenja i zaštitu prijavitelja nepravilnosti, zaprima prijave nepravilnosti, provodi postupak unutarnjeg prijavljivanja nepravilnosti, štiti identitet i zaprimljene podatke prijavitelja nepravilnosti, pruža prijavitelju nepravilnosti opće informacije o njegovim pravima i postupku, omogućuje uvid u spis predmeta, vodi evidenciju o zaprimljenim prijavama te izrađuje godišnje izvješće o nepravilnostima.
ZABRANA ZLOUPORABE PRIJAVLJIVANJA NEPRAVILNOSTI
Prijavitelj nepravilnosti nema pravo na zaštitu u slučaju dostavljanja informacije za koju zna da nije istinita, traženja protupravne koristi u vezi s prijavom nepravilnosti ili poduzimanja druge radnje u svrhu nanošenja štete poslodavcu.
NAJČEŠĆA PITANJA VEZANA UZ PRIJAVU NEPRAVILNOSTI
-
Što je nepravilnost?
Nepravilnost je svako kršenje odredbi EU (uključujući memorandume o financiranju, sporazume o financiranju, ugovore) ili odredbi nacionalnog zakonodavstva koje proizlazi iz činjenja ili propusta gospodarskog subjekta (zaposlenika, fizičkih ili pravnih osoba ili drugih tijela) koje bi moglo imati učinak nanošenja štete proračunu EU, proračunska sredstva i kroz neopravdanu stavku rashoda.
U smislu Zakona o sustavu unutarnjih financijskih kontrola u javnom sektoru, nepravilnost je i nepridržavanje ili pogrešna primjena zakona i drugih propisa koja proizlazi iz radnji ili propusta korisnika proračuna, a koja ima ili bi mogla imati štetan utjecaj na proračunska sredstva i sredstva iz drugih izvora, bilo da se radi o prihodima/primicima, rashodima/izdacima, povratima, imovini ili obvezama.
U smislu Zakona o zaštiti prijavitelja nepravilnosti, nepravilnosti su kršenja zakona i drugih propisa te nesavjesno upravljanje javnim dobrima, javnim sredstvima i sredstvima Europske unije koje predstavlja ugrožavanje javnog interesa, a koja su povezana s obavljanjem poslova kod poslodavca.
Nepravilnost također označava bilo kakav oblik djelovanja čija je posljedica ugrožavanje javnog interesa. Nepravilnost podrazumijeva i kršenje zakona i drugih propisa te nesavjesno upravljanje javnim dobrima, javnim sredstvima i sredstvima EU, a da su povezane s obavljanjem poslova kod poslodavca. Kao primjeri nepravilnosti, mogu se izdvojiti neobjavljivanje propisanih dokumenata, manipulacije financijskim izvještajima ili nesavjesno upravljanje javnim dobrima, a zbog kojeg može doći do ugrožavanja ljudskog zdravlja.
-
Zaštita prijavitelja nepravilnosti
Sukladno Zakonu o zaštiti prijavitelja nepravilnosti i Pravilniku o postupku unutarnjeg prijavljivanja nepravilnosti u Hrvatskom zavodu za socijalni rad i o imenovanju povjerljive osobe, Hrvatski zavod za socijalni rad je imenovao povjerljivu osobu za unutarnje prijavljivanje nepravilnosti.
Prijavitelj nepravilnosti je zaposlenik Hrvatskog zavoda za socijalni rad koji postupajući u dobroj vjeri prijavi činjenice koje uoči prilikom izvršavanja svojih radnih zadataka, a koje upućuju na mogućnost postojanja nepravilnosti i pogrešaka. Pravila o zaštiti prijavitelja nepravilnosti se na odgovarajući način (osobito u smislu obveze čuvanja povjerljivosti i anonimnosti) primjenjuju i na fizičke osobe koji nisu zaposlenici Hrvatskog zavoda za socijalni rad, kao i na pravne osobe koje su korisnici bespovratnih sredstava, te na predstavnike zainteresirane javnosti, a koji upute na nezakonitosti i nepravilnosti u korištenju EU sredstava.
Prilikom obavještavanja Hrvatskog zavoda za socijalni rad o uočenim nepravilnostima i/ili sumnji na prijevaru, na zaposlenike Hrvatskog zavoda za socijalni rad i treće osobe koje prijavljuju nezakonitosti primjenjuju se pravila o zaštiti prijavitelja nepravilnosti, jamči im se zaštita identiteta, te zaštita stečenih prava u radnom odnosu (ako je primjenjivo), a sukladno odredbama članaka 43. stavka 6. Zakona o sustavu unutarnjih kontrola u javnom sektoru („Narodne novine“, broj: 78/15, 102/19) i 117. stavka 3. Zakona o radu („Narodne novine“, broj 93/14, 127/17 i 98/19).
-
Tko je prijavitelj nepravilnosti?
Prijavitelj nepravilnosti je fizička osoba koja prijavljuje ili javno razotkriva nepravilnosti o kojima je saznala u svom radnom okruženju.
Radno okruženje predstavlja profesionalnu aktivnost u javnom ili privatnom sektoru u okviru kojih bi osobe:
- stjecale informacije o nepravilnostima
- mogle doživjeti osvetu ako prijave takve nepravilnosti
Navedeno se odnosi i na slučajeve kada je aktivnost u međuvremenu prestala ili neposredno treba ili je trebala započeti.
Radno okruženje, između ostalog, podrazumijeva:
- osobe u radnom odnosu
- osobe koje imaju položaj samozaposlenih osoba
- imatelje dionica i poslovnih udjela, članove upravnog, upravljačkog ili nadzornog tijela trgovačkog društva, uključujući neizvršne članove, te volontere i plaćene ili neplaćene vježbenike
- osobe koje rade pod nadzorom i u skladu s uputama ugovaratelja, podugovaratelja i dobavljača
- osobe koje na bilo koji način sudjeluju u djelatnostima pravne ili fizičke osobe.
Svatko treba prijaviti nepravilnosti koje otkrije te sumnje na počinjenje istih, kao i sumnju na prijevaru, sve činjenice koje ukazuju na moguću nezakonitu radnju, posebno ako je vezana uz prijevaru ili korupciju. Svaka počinjena nepravilnost i/ili prijevara, te sumnja na počinjenje istih, treba se prijaviti, bez obzira na veličinu i značaj nepravilnosti i/ili prijevare, i bez obzira jesu li iste počinjene namjerno ili iz nehata. Treba se prijaviti nepridržavanje ili pogrešna primjena zakona i drugih propisa a koja ima ili bi mogla imati štetan utjecaj na proračunska sredstva i sredstva iz drugih izvora.
-
Gdje i kome se prijavljuju nepravilnosti?
Unutarnje prijavljivanje nepravilnosti podrazumijeva prijavu povjerljivoj osobi imenovanoj od strane poslodavca za zaprimanje prijava unutar poslodavca.
a) Postupak unutarnjeg prijavljivanja nepravilnosti u Hrvatskom zavodu za socijalni rad uređen je Pravilnikom o postupku unutarnjeg prijavljivanja nepravilnosti i imenovanja povjerljive osobe u Hrvatskom zavodu za socijalni rad.
b) Postupak unutarnjeg prijavljivanja nepravilnosti započinje dostavljanjem popunjenog obrasca prijave za prijavljivanje nepravilnosti povjerljivoj osobi.
Vanjsko prijavljivanje nepravilnosti u smislu Zakona o zaštiti prijavitelja nepravilnosti, podnosi se pučkom pravobranitelju, a koristi se u slučaju kada iz određenih razloga prijavljivanje povjerljivoj osobi unutar poslodavca nije moguće; primjerice, jer povjerljiva osoba nije imenovana, prijavitelj ima opravdani strah da će ga se staviti i nepovoljniji položaj ili je povjerljiva osoba uključena u nepravilnost i sl.
Vanjsko prijavljivanje nepravilnosti može se prijaviti u samostalni odjel za suzbijanje nepravilnosti i prijevara pri Ministarstvu financija Republike Hrvatske, na e-mail adresu: nepravilnosti.eu@mfin.hr, ili neposrednim kontaktom na telefon: 01/4591-385 ili faks: 01/4591–248.
Vanjsko prijavljivanje nepravilnosti koje su vezane uz upravljanje i korištenje EU sredstava mogu se prijaviti na adresu: nepravilnosti.eu@mrrfeu.hr.
Vanjsko obavještavanje o sumnji na prijevare i nepravilnosti, vezano isključivo uz upravljanje i korištenje EU sredstava omogućeno je svakoj osobi prema Europskom uredu za borbu protiv prijevara (OLAF - European Anti-Fraud Office) na e-mail: olaf-courrier@ec.europa.eu, link: https://fns.olaf.europa.eu/ ili fax: +32-2-2960853.
Javno razotkrivanje omogućuje objavljivanje nepravilnosti putem javnosti i/ili medija, no to bi trebalo predstavljati izuzetak kada unutarnje ili vanjsko prijavljivanje nije moguće te postoji neposredna opasnost za život, zdravlje, sigurnost ili od nastanka štete velikih razmjera ili uništenja dokaza.
-
Preporuke pri prijavljivanju nepravilnosti?
Svatko u slučaju da otkrije počinjenu nepravilnost i/ili prijevaru, kao i u slučaju postojanja sumnje na počinjenje nepravilnosti i/ili prijevare treba na sigurnom mjestu sačuvati dokumentaciju koja dokazuje počinjenu nepravilnost i/ili prijevaru, kao i dokumentaciju iz koje proizlazi sumnja na počinjenje nepravilnosti i/ili prijevare, te o istome odmah, bez odlaganja podnijeti neposredno u pisanom obliku, poštom, dostaviti u elektroničkom obliku (npr. e-mail) ili usmeno izjaviti na zapisnik.
Prijava nepravilnosti mora sadržavati podatke o prijavitelju nepravilnosti, naziv poslodavca, podatke o osobi/osobama na koje se prijava odnosi, datum prijave i opis nepravilnosti koja se prijavljuje. Bez obzira na način prijave (elektronski ili poštom, osobno ili anonimno ili drugo), navodi iz prijave trebaju sadržavati što je moguće više podataka te, ako je moguće, biti potkrijepljeni relevantnom popratnom dokumentacijom.